HAK-İŞ
'EMEK' TEMALI FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
SAHİPLERİNİ BULDU
1 Kasım 2023'FOTOĞRAF EMEĞİ ve İNSANI TEMSİL EDİYOR'

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonumuz tarafından 'emeğin ve emekçinin' görünürlüğünün artırılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları ile gerçekleştirilen HAK-İŞ 4. Emek Fotoğrafları Yarışmasına ödül törenine katıldı.

Ödül törenimize, Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılarımız Yunus Değirmenci, Devlet Sert, Halil Çukutli, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent, Hizmet-İş Sendikamızın Kurucu ve Onursal Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Genel Sekreterimiz Eda Akbulut, Genel Sekreter Yardımcımız Fatma Zengin, Kültür Sanat Komite Başkanımız Birsen Çiçek Odabaşı, Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın Genel Başkan ve Yardımcıları, Anadolu Ajansı Görsel Haberler Direktörü Fırat Yurdakul, Akademisyenler, fotoğraf sanatçıları ve basın mensupları katıldı.

'Uluslararası Bir Fotoğraf Yarışması Hayal Ediyoruz'

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz 'Emek' temalı fotoğraf yarışmamızın hayırlı olması dileğinde bulunarak, 'HAK-İŞ Konfederasyonu olarak ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde bir Emek Fotoğrafları Yarışmasını hedefliyoruz. Kısa Film Yarışmasında da böyle olmuştu. Yola çıkarken çeşitli tereddütlerimiz vardı. Daha sonra uluslararası düzeye taşıyınca gördük ki bu alanda çok sayıda yapılmış faaliyetler var. Ama bizimki özgün bir çalışmaydı. Bir anda yüzlerden, binlere, dört binlere ve beş binlere yükselen bir ilgi ile karşılaştık. Umuyoruz ki, on binleri aşan fotoğraf yarışmalarımızı önümüzdeki dönemlerde gerçekleştiririz' temennisinde bulundu.

'Emeği Sanatla Buluşturuyoruz'

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, sendikacılığı sanat ile buluşturduklarına dikkat çeken Arslan, 'Fotoğraf emeği ve insanı temsil ediyor. Biz sendikal mücadeleyi sendikal yaklaşımın ötesine taşımak istiyoruz. Sendikal hareketi kültür, sanat ile buluşturmak istiyoruz. Belki bir sendikacının saatlerce konuşarak vereceği mesajları bir fotoğraf karesi ile verebileceğini düşünüyoruz. Sendikacılık faaliyetleri arasında bizler sanatla, kültürle, sendikal mücadeleyi birleştirebilirsek, buluşturabilirsek, bizim işimiz daha da kolaylaşır' diye konuştu.

'Kültür Bakanlığımıza Teşekkür Ediyoruz'

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Arslan, 'Kültür Bakanlığımıza bu konuda çok teşekkür etmek istiyorum. Bakanlığımız bizleri bu konuda teşvik ettiler. Şu anda geldiğimiz nokta yeterli olmasa da güzel şeyler yaptığımızı düşünüyorum. Çalışanlarımızın, üyelerimizin daha fazla bu yarışmalara katıldığı, daha fazla eserlerle bu yarışmalarda yer aldıklarını arzu ediyor ve bekliyoruz' dedi.

'Her Fotoğrafta Ayrı Bir Hikaye Var'

Arslan, yarışmaya katılan fotoğrafları seçmede jüri olarak çok zorlandıklarını belirterek, ödül alan fotoğrafların dikkat ve titizlikle incelendiğine dikkat çekti. Arslan, 'Seçtiğimiz fotoğrafları dikkatle izlediğiniz zaman büyük bir emeğin ve alın terinin, aynı zamanda çalışanların motivasyonunun da içinde olduğu bir kareyi görüyorsunuz. Her bir fotoğrafta ayrı hikayeler var' şeklinde açıklamalarda bulundu.

'Bakanlığımızın Destekleri Bizler İçin Çok Önemli'

Yarışmaya katılanlara ayrı ayrı teşekkür eden Arslan, 'Yarışmada derece alan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Bakanlığımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu tür faaliyetleri yapabilmek için Bakanlığımızın yanımızda olması inanın işin maddi boyutundan çok daha önemli. Devletimizin, hükümetimizi, bakanlığımızın bu tür yaptığımız faaliyetlerde yanımızda olması ve bizim bu konudaki çalışmalarımızı teşvik etmesi bizler için çok önemli ve kıymetli' dedi.

'İsrail Gazze'de Katliam Yapıyor'

Siyonist devlet İsrail'in 7 Ekim'de başlayan saldırılarının halen artarak devam ettiğini hatırlatan Arslan, her gün, her dakika masum kadın, çocuk ve yaşlıların öldürülmeye devam edildiğine dikkat çekti. Arslan, 'Filistin'de katliamlar halen devam ediyor. Üzülüyoruz, hüzünleniyoruz, zaman zaman gözyaşlarımızı tutamıyoruz, zaman zaman isyan edip bu kadarda olmaz diyoruz' dedi.

'Emek Hareketinin Dikkatini Filistin'e Çevirdik'

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, savaşın ilk gününden itibaren hem ulusal hem de uluslararası arenada Filistin'e destek için yoğun çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Arslan, 'HAK-İŞ bütün bunlar yaşanırken bir taraftan da bu katliamların durması ve uluslararası alanda emek hareketini harekete geçirmek için büyük bir çaba sarf ediyor. Uluslararası sendikal kuruluşlara geçen hafta bir mektup göndererek katliamların durdurulması konusunda destek istedik' şeklinde konuştu.

'Yardım Gemisi Yola Çıkmalı'

İstanbul'dan bir insani yardım gemisinin acil olarak bölgeye gönderilmesi konusunda ısrarlı olduklarını belirten Arslan, 'İstanbul'dan bir insani yardım gemisinin Gazze'ye doğru yola çıkmasına, aynı zamanda hem Ürdün ve Mısır'da sınıra doğru sivil toplum hareketinden, dünyanın değişik ülkelerinden katılacak olan sendikal hareketin liderleri ile bu katliamın durdurulması için bir yürüyüş gerçekleştirme çabamız var' dedi.

'Filistin İçin Yardım Kampanyası Düzenliyoruz'

Gazze ve Filistin için Yönetim Kurulu'nun toplanarak bir yardım kampanyası düzenlenmesi konusunda yürütülen çalışmalara da değinen Arslan, 'Yönetim Kurulu toplantımızda özellikle Filistinli ve Gazzeli kardeşlerimize maddi yardım yapabilmek için bir kampanyayı başlatmayı düşünüyoruz. Bu kampanyada toplanan yardımların Gazzeye ulaştırılması için çaba sarf edeceğiz. Hükümet nezdinde görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Devletimizin daha fazla inisiyatif almasını istiyoruz. Hükümetimizin ve devletimizin bu olup bitenler karşısında aktif adımlar atılmasını bekliyoruz' hatırlatmasında bulundu.

'Sorunu Bir Tek Türkiye Çözebilir'

Önceki günlerde Gazze'den gelen bir heyet ile görüşmeler yürüttüklerini hatırlatan Arslan, 'Önceki gün Gazze'den gelen bir grup arkadaşlarımızla görüştük. Sadece Türkiye'den başka bu konuda destek ve katkı verebilecek, sorunlarını uluslararası alanda tartışıp, çareler arayabilecek başka bir ülke göremiyorlar. Bu sorunlarımızı ancak Türkiye bizim için çözebilir diyorlar. Bir taraftan da büyük bir vebal var. Büyük bir sorumluluk var. Bunun gereğini de ülke olarak yerine getirmek zorundayız' dedi.

'HAK-İŞ'e Teşekkür Ediyorum'

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent konuşmasında, 'HAK-İŞ Konfederasyonumuz tarafından düzenlenen ve bakanlığımız tarafından desteklenen 'Emek' temalı fotoğraf yarışması ödül töreni ve sergimizin açılışında sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz' diye konuştu.

'Sanatçının Haklarını Korumak Bizim Sorumluluğumuz'

Bir ülkede üretme yönünde bir motivasyonun olması için, onların bu iş için yüreklenmesi ve cesaretlenmesi gerekiyor. Bu da ülkede iyi işleyen bir telif hukukunun olması ile gerçekleşebiliyor. Sanatçı ortaya koyduğu eserin bir hukuki korumaya mazhar olduğunu bilmeli, ortaya koyduğu emeğin gelirinden umudu olmalı. Dolayısıyla Telif Hakları Genel Müdürlüğü olarak başlıca uğraş alanımız bu. Emeğin hak edişini bulmak anlamında sendikaların varlık ve faaliyet alanıyla bir benzerlik kurabiliriz. HAK-İŞ Konfederasyonumuzu bu çalışmasından dolayı bir kez daha tebrik etmek isterim' şeklinde konuştu.

'HAK-İŞ'e Destek Olmaktan Mutluluk Duyuyoruz'

Taşkent, konfederasyonumuzun bu yıl düzenlediği 4. Emek Temalı Fotoğraf Yarışması'nın her geçen gün artan bir katılımla büyüdüğüne dikkat çekerek, 'Bizim memlekette pek çok şeye coşku ile başlar sonrasında o heyecanımız ve coşkumuz yiter gider. HAK-İŞ konfederasyonumuz bu faaliyetlerine devam ediyor ve büyük ilgiye mazhar olmuş. Bu organizasyonun geleceğine dair umut varız. Fotoğraf alanında size onlarca sayfalık makale, söylemin aktaracağı şeyi doğru yerde ve anda sizlere aktarabiliyor. Katılımcılarımıza ve Konfederasyonumuza teşekkür ederim. Bakanlığımız olarak sizlere destek olmaktan mutluluk duyuyoruz' dedi.

'Emeğin Resmedilmesi Çok Değerli'

Genel Başkan Yardımcımız Halil Çukutli yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, 'Bizler HAK-İŞ Konfederasyon olarak her zaman o zorluk içerisinde çalışan işçilerimizin destekçisi olarak yer alıyoruz ama ne olursa olsun mutlaka yapılması gereken şeyler var. Yapay zekanın konuşulduğu bir zamanda bile halen çalışma ortamı anlamıyla çok kötü şartlarda çalışan, dünyanın dört bir yanında yer altında olsun yer üstünde olsun, zor şartlarda çalışan milyonlarca işçi var. Bunun resmedilmesi o kadar önemli ve kıymetli. Bu açıdan çalışan ve buraya fotoğraf gönderen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum' dedi.

'Yarışmamıza İlgi Her Geçen Gün Artıyor'

Bu yıl yarışmamıza 1213 tane fotoğrafın gönderildiğine vurgu yapan Çukutli, '4 fotoğrafımız ödüle layık görüldü. İnşallah gönderilen fotoğraf sayımız giderek artarak devam eder. Her bir fotoğraf bizim için çok değerli ve önemli. Ödül alan arkadaşlarımızı buradan bir kez daha tebrik ediyorum. Burada özellikle Kültür Sanat Komitemize bu süreçte vermiş olduğu yoğun mesaiye ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız yetkililerine teşekkür etmek istiyorum' dedi.

HAK-İŞ Kültür ve Sanat Komite Başkanımız Birsen Çiçek Odabaşı, bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz fotoğraf yarışması ödül törenimizin Gazze'de meydana gelen saldırıların gölgesi altında buruk bir şekilde gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, 'Bize, yaşanan bu dramı, acıyı ve gözyaşını, bütün gerçekliğiyle anlatan fotoğraf sanatçılarına, foto muhabirlerine, gazetecilere, kameramanlara içtenlikle teşekkür ediyoruz. Onlar, canları pahasına, insanlık adına büyük bir emek veriyor. Yaşanan soykırımı, Kadınlara; çocuklara, masum insanlara uygulanan zulmü bütün gerçekliğiyle ortaya koyuyor. Biz onların gösterdiği görüntülerle kahroluyoruz. Bir kare fotoğrafla yaşanan bütün insanlık dramı gözler önüne seriliyor' diye konuştu.

Odabaşı, 'Biz, bir kare fotoğrafın, saatlerce yapılan konuşmadan, sayfalarca yazıdan ve rapordan daha etkili olduğunu biliyoruz. Ve bu nedenle, fotoğraf sanatında 'EMEK' temalı bakış açısının yaygınlaştırılması amacıyla çıktığımız yolda emin adımlarla ilerliyoruz' vurgusu yaptı.

'Fotoğraf, Emek İsteyen Bir İş'

Anadolu Ajansı Görsel Haberler Direktörü Fırat Yurdakul, HAK-İŞ Konfederasyonumuzun Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve Sergi Açılışında olmaktan büyük gurur duyduklarını belirterek, 'HAK-İŞ Konfederasyonumuz Genel Başkanı ve Kültür Bakanlığımıza bu kıymetli organizasyonu düzenlediği için teşekkür ediyorum. Emek ve fotoğraf konusu çok önemli. AA'da 1.300'ü aşkın foto muhabiri, kameraman ve görsel iletişimle ilgili çalışan arkadaşımız görev yapıyor. Bugün sıcak bölgelerde, sadece AA değil, Türk ve Dünya medya görselcileri canla ve başla dünyada olup bitenleri insanlığa aktarmaya çalışıyor. Şu anda 45 arkadaşımız Gazze'de o zor şartlarda fotoğraf ve video çekiyor ve orada olanları dünyaya yansıtmaya çalışıyor. Fotoğraf gerçekten emek isteyen bir iş. Bu yarışmayı düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yarışmada ödül alanlara ödülleri Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent tarafından takdim edildi.

Yarışmamızda, birincilik ödülünü 'Madenci' fotoğrafı ile Ahmet Öner, ikincilik ödülünü 'Tuğla Fabrikası' Çiğdem Sorgut, üçüncülük ödülünü 'Üzüm Pekmezi' fotoğrafı ile Özlem Dağlı Çelebi ve Özel Ödülü ise 'İnşaat İşçilerinin Ekip Çalışması' fotoğrafı ile Emir Tetik aldı.

Ödül takdiminin ardından, yarışmada ödül alan ve sergilenmeye layık görülen fotoğrafların yer aldığı 'HAK-İŞ 4. Emek Fotoğrafları Sergisi' açılışı gerçekleştirildi.ESERLERİ ÖDÜL ALAN YARIŞMACILAR


BİRİNCİLİK
Ahmet Öner -Madenci
İKİNCİLİK
Çiğdem Sorgut - Tuğla Fabrikası
ÜÇÜNCÜLÜK
Özlem Dağlı Çelebi - Üzüm Pekmezi
ÖZEL ÖDÜL
Emir Tetik - İnşaat İşçilerinin Ekip Çalışması

SERGİ


HAK-İŞ
KONFEDERASYONU
"Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile hazırlanan bu projenin içeriği hiçbir surette Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk (destek alan) Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na aittir."

;
© 2024